Lakovaná nebo olejovaná podlaha?

V naší nabídce naleznete lakované a olejované podlahy. Rozdíl mezi nimi je v použitém typu povrchové úpravy. Lakování a olejování dřevěných podlah vám pomůžeme vysvětlit, abyste věděli, jakou povrchovou úpravu dřevěné podlahy vybrat.

Lakované podlahy

Upraveny speciálními laky, které třídíme podle stupně lesku a odolnosti. Povrch dřevěné lakované podlahy je "zrcadlově lesklý" a nepůsobí tak přirozeně jako olejované podlahy. 

Olejované podlahy

Speciální olej pronikne do dřeva a způsobí jeho decentní ztmavnutí, vytažení barvy a struktury. Matný vzhled olejované podlahy působí velmi přirozeně, není zrcadlově lesklý, a proto na něm nejsou tolik vidět škrábance a opotřebení. Olejované podlahy také díky otevřeným pórům dřeva lépe pracují s vlhkostí "dýchají" a dokáží přirozeně reagovat na změnu okolí. Tím u nich po letech nedochází ke známému zežloutnutí jako je to v případě podlah lakovaných. 

Jednoduchá údržba

Rozdíly mezi lakovanými a olejovanými podlahy co se údržby týče nejsou nikterak rozdílné. Liší se pouze v typu použitých čistících přípravků. Na olejované podlahy je potřeba použít mýdlové přípravky, aby se zamezilo vymývání oleje z podlahy. Na lakované podlahy se používají speciální saponáty určené k mytí podlah. Více o údržbě lakovaných a olejovaných podlah si můžete přečíst v našem článku Údržba dřevěné podlahy

Oprava a renovace

Během několika let si položíte otázku, jak opravit škrábance a rýhy u vaší dřevěné podlahy. U olejovaných dřevěných podlah je renovace velmi jednoduchá, jelikož lze dělat opravu lokálně na jednom místě. Jedná se o tzv. přeleštění dřevěné podlahy PAD kotoučem (dle opotřebení podlahy zvolíte tvrdost a brusného kotouče) a poté nanesete nový film speciálního oleje, který je určen k renovaci dřevěných olejovaných podlah. U lakovaných podlah je postup trochu složitější. Povrch podlahy je třeba zbrousit až na dřevo a nanést základní a vrchní vrstvu laku. To je samozřejmě náročné na čas i pracnost, jelikož lakované podlahy nelze opravovat lokálně.

Životnost

U dřevěných olejovaných podlah díky jejich způsobu renovace je v podstatě jejich životnost neomezená, jelikož nášlapnou vrstvu 3 mm nikdy neochodíte. V případě lakovaných podlah je však z důvodu broušení povrchu životnost podlahy kratší a je limitována počtem broušení, jelikož při každém broušení podlahy se vám zmenší tloušťka nášlapné vrstvy. Zpravidla 0,5 - 1 mm. 

Co z toho plyne?

Porovnáme-li údržbu, možnosti renovace a životnost těchto dvou povrchových úprav je jasným favoritem olejovaný povrch, který hlavně i svým příjemným pocitem doteku jasně vítězí. Dnešní trend napovídá, že majitelé dřevěných podlah upřednostňují povrchovou úpravu olejováním před lakovaným povrchem. Před několika lety byly olejované podlahy výjimkou, ale v dnešní době kvalitních materiálů a technologií se tato povrchová úprava dřevěných podlah velmi rychle rozrostla.