Dřevěná podlaha a domácí mazlíčci

Psi a kočky jsou dnes běžnými obyvateli našich domovů, a tak je časté, že se lidé ptají, zda je vhodné do domácnosti se psy pořizovat dřevěnou podlahu. Nepoškrábe ji pes? Případně: Jaké povrchové ošetření zvolit, aby podlaha odolala psím drápkům?

 

Přednosti a nevýhody různých krytin

Nejprve si položme otázku, co je vlastně vhodná podlahová krytina do místnosti, kterou s námi sdílí pes?

Koberec asi zavrhneme rovnou. Vsakují se do něj loužičky, které sem tam udělá i dobře vedené štěně, všechny nečistoty přinesené na tlapkách i v kožichu, pamlsky rozžvýkané za křeslem… Koberec absorbuje vlhkost, špínu i pachy a je živným prostředím pro plísně. 

Dlažba? Dobře se udržuje, vůči nečistotám je inertní, ale do obývacích pokojů a ložnic se příliš nehodí. Proti stojí estetické hledisko a pak – dlažba je studená jak pro lidské nohy, tak pro psa. Choulostivá plemena mohou od země nastydnout a v úvahu je potřeba vzít i to, že psům to na dlažbě klouže. V obýváku s dlažbou se nebude dobře bydlet ani lidem ani zvířatům.

O nic lepší není ani laminát. Především to na tomto povrchu zvířatům také nepříjemně klouže a plovoucí podlahy z laminátu studí jen o málo méně než zmíněná dlažba. 

PVC chce mít v hlavní obytné místnosti asi málokdo. 

 

Hybridní dřevěné a rigidní vinylové podlahy

Ani jednu z uvedených nevýhod nemají hybridní dřevěné podlahy a jejich konstrukční sestry: rigidní vinylové podlahy. Jejich povrch je opatřen několika vrstvami laku s příměsí korundu a jsou voděodolné. Drápky domácích mazlíčků je nepoškrábou, jsou to jedny z nejodolnějších podlah na trhu. Struktura laku zabraňuje uklouznutí a občasná loužička neublíží. Hybridní podlahy mají v pohledové vrstvě pravou dubovou dýhu a z hlediska designu jsou naprosto prvotřídní. Rigidní vinyly designem napodobují dřevo, jsou příjemné na dotyk a neuvolňují se z nich žádné škodlivé látky. 

A pak je tu ještě dřevo. Příjemný, teplý, hygienický povrch, který vyhovuje zvířatům i jejich člověčím spolubydlícím.

 

Proč dřevo?

Hřejivý a příjemný přírodní povrch dřevěné podlahy je pro soužití s domácími mazlíčky jednoznačně volba číslo jedna. 

Dřevo dobře izoluje a zvířeti na něm bude teplo, stejně tak je příjemné i pro lidská chodidla. Zvlášť pokud plánujete instalaci podlahového vytápění, připravíte sobě i zvířeti maximální komfort. 

Důležité jsou také hygienické parametry: dřevěné podlahy jsou vhodné pro alergiky a velmi dobře se uklízejí. Zamést či vysát prach a nečistoty je snadné, nebo to za vás rovnou udělá robotický vysavač. Loužičky se do podlahy nevsakují, stačí je vytřít a nemusíte mít obavu – na povrchu nezanechávají žádné stopy. 

Pokud by podlaha přece jen utrpěla, dá se renovovat. Podlahy mohou být povrchově ošetřeny lakem, nebo olejem

Olejované povrchy jsou esteticky přitažlivější a v současnosti žádanější. Pokud dojde k místnímu poškození podlahy, je možné ji lokálně zbrousit a povrch napustit olejem, nemusí se podlaha renovovat v celé ploše. Doporučujeme na olejované podlaze udržovat dostatečně vydatný olejový film, a objeví-li se drobná rýha, zatřít ji ihned malým množstvím oleje. 

Lak je tvrdý, drápkům vzdorný a podlaha nevyžaduje kromě běžného úklidu žádnou údržbu. Případná renovace je náročnější – musí se zbrousit lak z celého povrchu a celoplošně podlahu znovu nalakovat. Také proti olejovaným podlahám mohou více klouzat. 

Přečtěte si také jak se o dřevěnou podlahu starat.

 

Nebudou vidět škrábance?

Běžný psí krok podlahu nepoškrábe. Ani lakovaný ani olejovaný povrch psími drápky neutrpí. Je však nutné udržovat psíkům drápy zastřižené a nedovolit takové aktivity, jako pokus o zahrabání kosti v rohu místnosti a podobně. 

 

Jednoznačné doporučení: kartáčovaná podlaha

Nejlépe se v domácnostech se psy a kočkami osvědčují kartáčované podlahy. Z jejich povrchu jsou vydřené měkké části dřeva a to znamená, že zbylé tvrdé letokruhy jsou vůči dalšímu škrábání odolné. Navíc smyslem těchto úprav je podlahu uměle postaršit a dodat jí patinu, ke které drobné oděrky patří. Dělají podlahu zajímavou a originální.

 

O příjemný kontakt s přírodním materiálem se nemusíte nechat připravit, bude vyhovovat vám i zvířeti.