Vertikální zahrada

Jsou k vidění v recepcích firem, bank, hotelů a v obchodních centrech. Zelené stěny jsou velkolepé a impozantní, budí obdiv a zaslouženou pozornost a jsou dokonalou antistresovou kulisou. Svislé stěny pokryté rostlinami, vodopády listů od stropu až k podlaze, nebo umně zakomponované v rámech. Jak se to dělá? A mohli bychom něco podobného zvládnout doma?

 

vertikální zahrada_u

 

Stěny od profesionálů

Profesionálně vybudované stěny z rostlin jsou samostatné panely dodatečně ukotvené v prostoru v dostatečné vzdálenosti a bezpečně izolované od pevných stěn budovy. Rostliny v nich jsou pěstovány hydroponicky ve speciálních substrátech. Jindy mohou být rostliny provlečeny do otvorů v hydrofilní tkanině (plsti), která nasákne vláhu. Shora je stěna zalévána většinou perforovanými hadičkami a pod panelem je vyřešený odtok přebytečné vody. Často se přebytečná vláha znovu vrací do oběhu a čímž se celý systém stává úspornějším. Velké interiérové stěny jsou zavlažovány automaticky.

 

Správný výběr rostlin a údržba

Pokud jsou zelené stěny tvořeny více druhy rostlin, musí být vybrané tak, aby jim vyhovovaly stejné světelné a tepelné podmínky a vzdušná vlhkost prostředí. To nebývá až takový problém. Kapradiny a netíky, begonie, orchideje, převislé plavuně, filodendrony… stěny mohou být i jednodruhové, to také vypadá zajímavě. Pak je na řadě autorův výtvarný záměr. Kombinováním rozličných rostlin lze vytvořit obrazce i obrazy, vyskládat logo, geometrickou kompozici, nebo jakékoli fantaskní dílo. Hustota osazení bývá kolem 20 rostlin na čtvereční metr. Nezapomeňte, že doporučená vlhkost vzduchu v místnosti s dřevěnou podlahou by se měla pohybovat v rozmezí 45–60 %. Rostliny se v obraze rozrůstají, v nepříznivém případě zasychají a udržet svislou zahradu stále krásnou a rovnoměrně svěže zelenou znamená věnovat nějaký čas i její údržbě. Především rostliny potřebují pravidelný přísun vody a živin. Platí ovšem, že je-li zahrada dobře založená, vydrží dlouhé roky.

 

vertikální zahrada_2u

 

Jednoduše a po domácku

Existují i jednoduché systémy, pomocí kterých vytvoříte svislou zahradu rychle a levně doma, třeba na balkóně. Je jich celá řada. Může jít o drátěnou stěnu, na kterou zavěsíte rovnoměrně malé květníky, zalévat pak budete každou rostlinu zvlášť. Dále se prodávají modulární samozavlažovací stěnové truhlíky, ze kterých si sestavíte jakkoli velký panel. Systém samozavlažování vám ušetří starosti s péčí. Na malém prostoru si vytvoříte originální zahrádku, v kuchyni tak můžete pěstovat bylinky.

 

Ideální v prašných městech

Vertikální zahrady a jejich sestry – kaskádové zahrady – jsou populární i v exteriérovém provedení. Výrazně zvlhčují vzduch ve svém okolí, pohlcují hluk i prach a především přinášejí významné psychohygienické benefity. Jednoduše řečeno pohled na ně navozuje pocit štěstí nebo přinejmenším dělá kolemjdoucím dobrou náladu.

Mimochodem víte, že největší vertikální zahrada ve střední Evropě je v Praze na fasádě budovy AFI? Má velikost 1600 m²!

 

Vertikální zahrada_3

 

zdroj fotografií Pixabay