Dilatace je změna rozměrů (délky) tělesa vlivem teploty. Jde o přirozený fyzikální jev, se kterým při pokládce dřevěné podlahy musíme počítat. Se změnou okolní teploty se dřevěné podlahové díly mírně roztahují, ev. smršťují a pokud bychom podlahu položili ode zdi ke zdi tak zvaně „na doraz“, velmi brzy bychom pozorovali známky destrukce: polámání, vzdutí, zvlnění či rozpraskání. Tomu ale velmi snadno předejdeme, dodržíme-li při pokládce doporučení výrobce na vytvoření pravidelných dilatačních spár.
Rozměr a umístění dilatační spáry
Při montáži dřevěné podlahy platí dvě základní pravidla, podle nichž vytváříme dilatační spáru:
- Mezi podlahou a zdí podél celého obvodu místnosti musí zůstat min. 1 cm široká spára (obr. 1) a dále pak pak kolem všech pevných prvků v podlaze. Tím se myslí například sloupy, krby, prostupy trubek topení atp.
- Druhé pravidlo se týká maximálních rozměrů, které ještě může plocha podlahy mít, aniž by byla ohrožena dilatací, a to 8 m do šířky a 20 m do délky podlahy (obr. 2). V případě, že některý z rozměrů tuto hranici překračuje, je potřeba vytvořit další spáru i v ploše podlahy.
obr. 1
obr. 2
Výplně dilatačních spár
Spáru je vždy žádoucí opticky skrýt. Její rozměry se ale neustále mění, proto je potřeba použít materiál, který má schopnost tyto změny dobře snášet.
Osvědčené jsou především
- korek (lze koupit přímo v dilatačních páskách)
- pružné tmely
Korek užijete v místech, kde je spára vidět a není možné ji nijak přikrývat. Vypadá dobře a lze jej povrchově upravit stejně jako samotnou podlahovou krytinu.
Jinde se mohou na zakrytí spár lépe hodit přechodové lišty.
Dilatace a podlahové vytápění
Podlahy Barlinek se velmi dobře hodí pro pokládku na podlahové topení. A jak si poradit s dilatací vytápěné podlahy?
Pokud je v jednom prostoru pod podlahou více smyček topení, které mohou topit nezávisle na sobě, je nutné nad těmito smyčkami podlahu rozdělit na jednotlivá pole a mezi nimi ponechat dilatační spáru.
Při maskování spáry dosáhnete velmi uspokojivého estetického efektu s korkovou výplní, kterou do spáry vlepíte, zabrousíte a povrchově upravíte v jednotném stylu s podlahovou krytinou.
Dilatace podkladu
Je pochopitelně nutné počítat i s dilatací anhydritu či betonu, které chceme použít v základu podlahy.
Dilatační spára musí vést podél obvodu místnosti a pevných vstupů do podlahy stejně, jako jsme popsali výše u dřevěné podlahy.
Vhodnou výplní spáry je materiál MIRELON, který lze stlačit až o 70 %.
Dbejte na to, aby nebyly dilatační spáry přelity nivelační hmotou.