Podlahové palubky

Často slýcháme od našich zákazníků dotaz, co jsou podlahové palubky a zda je máme v sortimentu. Považujeme tedy za důležité říci, čemu se vlastně říká podlahová palubka a v čem se třívrstvá podlaha od palubkové liší.

 

Co je podlahová palubka?

Podlahové palubky jsou jednovrstvé podlahové díly, jednoduše řečeno prkna, vyrobená obvykle ze smrku, méně často z borovice, modřínu, nebo z listnáčů. Mívají tloušťku 2 až 3 cm. Mohou být (ne vždy nutně) opatřena spojovacím perem a drážkou po dlouhé straně. K podkladu se někdy dají celoplošně lepit, ale častěji se šroubují na připravený dřevěný rošt.

stare-podlahove-palubky

Obr. 1: Podlahové palubky z doby, kdy třívrstvé dřevěné podlahy nebyly dostupné

 

Výhody a nevýhody podlahových palubek

Dřevěná prkna si lidé na podlahy obytných místností pokládali pravděpodobně od chvíle, kdy dokázali takové prkno vyrobit. Dřevo je dostupný, voňavý materiál, který zútulní a zateplí jakýkoliv prostor a přibližně do třetiny minulého století obecný lid ani k větší škále podlahových materiálů neměl přístup, nepočítáme-li udusanou hlínu.

Zároveň jde ovšem o materiál velmi objemově nestálý, citlivý na vlhkost i teplotu. Ty způsobují bobtnání nebo sesychání a praskání. Palubky ani nemusí nasáknout odspodu, stačí vzdušná vlhkost, kterou absorbují a opětovné vysoušení např. průvanem a časem se prkna kroutí, ve spojích zvedají a mohou praskat. Podlahy nejsou stabilní: i dobře přivrtané palubky se časem rozvolní a při chůzi vrzají a skřípou. Navíc se podlaha časem ošlape, případně zprohýbá pod nábytkem.

Palubková krytina je nad podkladem vyvýšená o sílu roštu, k němuž je ukotvena. V takto vzniklé mezeře často bydlí hlodavci, různí bezobratlí a jiní nelegální podnájemníci.

Palubková podlaha je také náročná na montáž i údržbu. 

 

Jak odstranit nevýhody a zachovat výhody?

V době, kdy měli naši předchůdci k dispozici už takovou techniku a materiály, že dokázali ze dřeva odebírat tenkou dýhu a tu pak kvalitně lepit, přišli na to, jak si s tradičními nevýhodami palubkových podlah poradit. Když se k sobě slepí dvě vrstvy dřeva kolmo na letokruhy, minimalizuje se tím podélný krut každé z vrstev a takový výrobek se dále opatří třetí vrstvou, u které jde především o vzhled. Pohledově atraktivní horní vrstva se pak povrchově ošetří lakem nebo olejem a celý třívrstvý výrobek se projede frézou, která po jeho hraně vybere důmyslnou montážní drážku. A je hotovo. Výsledný výrobek má všechny výhody dřevěné podlahy, zatímco nevýhody jsou maximálně potlačeny… ale to už jste četli jinde, že?

Třívrstvé dřevěné podlahy jsou velmi pokrokový výrobek, za který ručíme téměř vlastní hlavou. Vždyť záruční doba na podlahy Barlinek je až 30 let!

Podlahové palubky by byly pro nás, ale především pro vás – naše zákazníky – krokem zpátky.

 

PŘÍKLADY

Na obrázku vidíte typické stárnutí podlahových palubek. Kolem vrutů jsou nejdříve viditelné oštěpy. Ty se ostatně často vytvoří už při montáži. Pokud bychom tomu chtěli zabránit, musely by se otvory předvrtávat, vč. tvarového probrání pro hlavu vrutu a pak postupovat velmi pečlivě při přivrtávání. Protože zde hlava vrutu netvoří s prknem souvislou rovinu, zanáší se prohlubeň nečistotami a vruty reznou. V tomto případě podlaha nebyla ani vhodným způsobem povrchově ošetřena.

Na druhém obrázku je třívrstvá podlaha typ „selské prkno”. Jednotlivé podlahové díly mají seseknutou hranu, což vytváří dokonalý dojem podlahy z prken. Přitom jde o přesně lícující díly spojené zámkovým spojem a povrchově ošetřené včetně okrajového zkosení.

 

stare-podlahove-palubky-s-vruty

Obr. 2: Staré podlahové palubky

 

podlahove-palubky-selske-prkno

Obr. 3: Barlinek selské prkno

 

Výhody třívrstvých dřevěných podlah Barlinek

  • 100% přírodní materiál
  • velký výběr dřev různých vzorů a barevných úprav
  • třívrstvá konstrukce zaručuje stálost objemu a tvaru
  • hodí se k na podlahové topení
  • zútulňují a zateplují interiér
  • pohlcují vibrace a zajišťují tichý krok
  • jsou odolné vůči změnám teploty a vlhkosti
  • umožňují rychlou a jednoduchou montáž
  • snadno se renovují

 

podlahove-palubky-selske-prkno

Obr. 4: Třívrstvá dřevěná podlaha Barlinek selské prkno