Domácí tělocvična

Po roce a půl v režimu uzavřených sportovišť mnozí z nás ztratili trpělivost a rozhodli se zařídit sobě a dětem malou tělocvičnu doma. Je to náročné? Míň než byste čekali.

 

Tělocvična_1

 

Nestačí půlka dětského pokoje?

Najít vhodný prostor v domě je na tom vlastně to nejtěžší. Někde to prostě nejde, ale tam kde je v domě volný pokoj, garáž, či nevyužívaná dílna, tam je vyhráno. Bezpečnou tělocvičnou se nemůže stát půlka dětského pokoje, protože děti musí mít pro pohybové hry dostatek volného prostoru. Nábytek, který by stál v cestě by mohl být nebezpečný. Navíc v zařízeném pokoji vždy hrozí, že se něco rozbije, shodí míčem nebo raketou a my přece chceme dětem dopřát spontánní řádění. Praktické není ani osvětlení lustrem visícím od stropu.

 

Čemu bude sloužit

Asi dopředu tušíte, co se bude v takové místnosti převážně odehrávat, protože vy nebo děti jistě máte své sportovní preference. Nakoupíte posilovací stroje pro domácí fitko? Instalujete nástěnná zrcadla a tyče pro svou malou baletku? Nebo nakoupíte kruhy, žebřiny, balóny a balanční prkna pro poloprofesionální domácí tělocvik?

 

Tělocvična_2

 

Podlaha v domácí tělocvičně

Na podlaze v tomto případě mimořádně záleží, opravdu není lhostejná její kvalita. Musí mít pevný betonový základ a pečlivě položenou krytinu. Nutná je protihluková podložka a podlaha musí mít konstrukční spáry, aby se vibrace z podlahy nepřenášely do zdí domu. Některé sportovní aktivity vyžadují speciální podlahovou krytinu, například do zmíněných baletních sálů patří baletizol, pro většinu aktivit je ideální dřevěná sportovní podlaha. Nakonec i baletizol se pokládá na dřevo. Sportovní podlahy Barlinek (jejich nabídku si prohlédněte zde) jsou určené do tělocvičen, sportovních hal i tanečních sálů. Jsou příjemné, teplé a ideální na došlap i doskok. Doporučujeme jejich celoplošné přilepení. I doma sportujte v sálové obuvi, nebo naboso. Jde o to, abyste neuklouzli při změně pohybu či při dopadu. Bezpečnost je doma na prvním místě stejně jako kdekoli ve veřejné sportovní hale.

 

Podlahové topení

Radiátor je v malé tělocvičně potenciálně nebezpečný, dítě se o něj může zranit při pádu. Příjemné a praktické je proto v tomto případě podlahové topení. Musí se s ním počítat už v projektu, proto kdo se na stavbu domu teprve chystáte, zvažte jej. Vše o podlahovém topení si můžete přečíst v tomto článku.

 

V zdravém těle zdravý duch

Sport je prevencí snad všech onemocnění. Správné pohybové návyky si osvojujeme už v dětství a nemusíme být hned členy prvoligových klubů. Stačí si denně protáhnout tělo, zapinkat míčkem o zeď, nebo zahrát na honěnou. Kromě síly a sportovní zdatnosti tím také posilujeme sebevědomí a psychickou odolnost. Do domácí tělocvičny můžete umístit žebřiny, hrazdu, lano nebo tyč na šplh, různé pomůcky pro balanční cvičení a skvělá je raketa s pěnovým míčkem pro pinkání o zeď, nebo basketbalový koš. K relaxaci se výborně hodí houpačka. Houpání navozuje pocit harmonie a klidu a přirozeně uvolňuje a uklidňuje i děti s ADHD. Pod houpačky a žebřiny použijte žíněnku jako dopadovou plochu.

zdroj fotografií Pixabay