Jak sladit nábytek s podlahou?

Nejlépe se budeme cítit ve stavbách, které tvoří harmonický celek od fasády přes zábradlí na schodišti až po lampičku na nočním stolku.

Pro lepší pochopení začneme trochu ze široka, ale pak se rychle přesuneme k názorným obrázkům.

 

Typ stavby a volba podlahy

Zařízení interiéru musí do značné míry respektovat charakter a účel celé stavby. Co se tím myslí? Těžko si představit hypermoderní vybavení ze skla a chromu ve staré chalupě s přiznaným trámovím ve stropě (resp. v časopisech o bydlení najdete leccos, ale bez architekta se do toho prosím nepouštějte). A naopak - v panelácích na linoleu působí nepatřičně rustikální nábytek. Je váš dům spíše starší, tzv. „klasický“, nebo bydlíte v moderní novostavbě?

 

  • Klasický dům

 

Ve starších stavbách, chalupách, cihlových činžovních domech či vilách se při výběru podlahy vždy bere ohled na pevné dřevěné součásti interiéru, tzn. veřeje a zárubně dveří, ostění oken, případně schodiště, stropní trámy atd. Při opravách a rekonstrukcích dbejte na to, aby byla podlaha sjednocena buď barvou, nebo kresbou dřeva, nebo jiným nejnápadnějším vizuálním parametrem.

Vintage nebo klasické parkety jsou první volba, ale hodí se i selské prkno, dřeva s nápadnou kresbou atp.

 

  • Moderní dům

 

V nových moderních stavbách prvky jako zárubně či ostění oken vůbec nemusí být. Dveře mohou být hladké, bez okrajů, často vůbec nevystupují ze stěny. Bývají dokonce leskle nalakované. Do těchto interiérů se nehodí podlahy typu selského prkna.

Vybírejte spíše mezi hladkými moderními podlahami s nenápadnými vzory, pozor na suky a výraznou kresbu dřeva. Můžete experimentovat s barvami, například tónované jasanové podlahy nebo tmavé dubové podlahy interiér zútulní, dodají mu osobitost a styl a přitom nejsou s moderním vyzněním interiéru vůbec v rozporu.

 

Trendy jsou dnes odolné podlahy, které nevyžadují žádnou zvláštní péči, přitom jsou přírodní, voděodolné a platí pro ně, že doslova všechno vydrží. Takové jsou hybridní dřevěné podlahy, nebo rigidní vinyly.

 

banana-song-grande-realizace

Skvělý příklad toho, jak slunce za okny prostupuje do interiéru. Podlaha Banana Song Grande.

 

Podlahu máme, na řadě je nábytek

Dřevěná podlaha se principiálně nevylučuje s žádnými styly zařízení, záleží jen na barevném a materiálovém ladění. Pokud trváte na výstřelcích, jako je například nábytek z betonu, budete pravděpodobně předem vybírat podlahu, která s ním bude v relaci.

Většinou jsme ale v situaci, kdy k hotové podlaze vybíráme sedací nábytek a skříně z běžné nabídky nábytkářských firem.

Ten je většinou v základu vyroben také ze dřeva či dýhy, ev. má povrchovou úpravu, která dřevo imituje. Jak zkombinovat více druhů dřeva?

 

  • V jedné místnosti kombinujte na velkých plochách maximálně dva druhy dřeva.

Soustřeďte se na jejich barevný nádech a kresbu, měly by být buď tón v tónu, nebo naopak každé zcela jiné. Pokud má jedno dřevo výraznou kresbu, nemůže ji mít zároveň i to druhé.

 

  • Opticky oddělte neladící plochy.

Stane se, že těsné sousedství dvou dřev nevypadá dobře, pak je opticky oddělte. Například pod dřevěný stolek můžete dát kusový koberec (viz obrázek).

 

porto-grande-realizace

Nábytek ve stejné barvě jako podlaha budí dojem, že z ní vyrůstá. To je na pohled velmi efektní, ale interiér pak může být fádní. Zde jednotvárnost rozrušuje světlý koberec. Podlaha Porto Grande.

 

Bílá je dobrá

Nezastupitelným médiem je bílá barva.

Bílá se výborně hodí k jakýmkoli dřevěným dekorům. Můžete ji použít k optickému oddělení dvou neladících ploch nebo k rozbití příliš velké jednotvárné plochy a to bez toho, že byste tím zkomplikovali výběr dalších barev. Výborný příklad toho, jak bílá slouží, jsou bílé sokly dřevěných kuchyňských linek nebo jiných skříní.

Bílá lišta se dá také použít po obvodu podlahy, vytvoří se tím hezký jednotící prvek v celé místnosti, zvláště máte-li barevné stěny.

 

toffee-grande-realizace

Příklad dvou různých dřev v pohledově těsném sousedství. Promyšlené a dotažené řešení s podlahou Toffee Grande.


Platí i všeobecně: kombinace dřeva a bílého nábytku (stěn, textilu…) je univerzální návod na vytvoření esteticky dokonalého, nadčasového interiéru, v němž se budete dobře cítit, a který se hned tak neokouká.

 

Sedací nábytek

S dřevěnou podlahou ladí jak textilní povrchy, tak kůže či koženka.

Kůže je takřka nezničitelný luxusní materiál preferovaný v pracovnách a místnostech autorit a také v obývacích pokojích domácností, kde berou doma prožívaný čas opravdu vážně a vědí, že prostředky investované do tohoto prostředí nejsou vyhozenými penězi.

Textilní sedačky jsou více variabilní a k dispozici je na trhu nepřeberně tvarů a barev. V tom je však také skryto hlavní úskalí výběru: s barvami se totiž musí zacházet velmi úsporně! Bude-li každý kus nábytku jiný, interiér přesytíte, vytvoříte neuspořádatelný chaos, ve kterém se vám nepodaří vyvolat žádoucí pohodu a klid. Předejdete tomu tak, že si zvolíte jednu hlavní, jíž pak podřídíte výběr křesla, sedačky, závěsů a dalšího vybavení.

 

azure-window-multiplo-realizace

Elegantní a jednoduchá kombinace pouhých tří barev a jejich odstínů ve stejné intenzitě. Vtip je v tomto případě ve spojení pruhů na podlaze, svisle štráfovaných závěsech a vzoru potahů na sedací soupravě. 

 

Možná máte přesnou představu o stylu, v němž se bude váš interiér nést. Tady najdete sondu do několika výrazných trendů: skandinávského, glamour, ethno a provence.

 

Nikdy, ale opravdu nikdy nedělejte

Nikdy nekombinujte dřevěnou podlahu s materiály napodobujícími dřevo, myslíme tím laminát či PVC se vzorem dřeva, kameninu imitující parkety atp. Do domácnosti zařízené přírodními materiály se nehodí ani doplňky z umělých hmot: plastové květinové dekorace, PVC ubrusy (zvláště ty se vzorem letokruhů!). A co se týče ubrusů – dnes se dají jednoduše koupit opravdu kvalitní a především krásné látkové ubrusy.