Ložnice. Trendy pro rok 2021

Přestože většinu času v ložnici trávíme se zavřenýma očima, vůbec to neznamená, že můžeme rezignovat na její vzhled, uspořádání a vybavení. Čím více toho lékaři o zdravém spánku vědí, tím větší důraz kladou na uklidňující atmosféru a pohodlí v ložnicích. A protože chceme mít ložnice pěkné a trendy, podívali jsme se do Itálie, mekky bytového designu, co se tam nejnověji prosazuje.

 

Návrat k přírodě, ale teď už vážně

Návrat k přírodě, to už je pěkně ohrané klišé, ale v Itálii jako by byli s každou sezonou dál. Samozřejmě vše spočívá ve výběru materiálů. Okouzlení z plastů a umělých náhražek dřeva nás všechny přešlo dávno, ale nyní se začínají upřednostňovat i přírodní tvary – nedokonalé, zakřivené, na okrajích nezačištěné fošny s přirozenými kazy tvoří čela postelí, desky nočních stolků nebo části skříní. Nohy stolků jsou vyrobeny z kmínků, jimž je ponechán jejich rostlý tvar. Zásah truhláře už se často omezuje jen na povrchové ošetření dřeva a sesazení jednotlivých komponent. Podlaha podle tohoto trendu musí být přirozeně postaršená, kartáčovaná.

 

Ložnice_2_Pixabay

 

Luxus je prostor a pohodlí

Nikdo nám ovšem neradí, abychom šli tak daleko, že se vrátíme ke spaní na koňských žíních a přikrývání zvířecími kůžemi. Druhý požadavek, kterému musí ložnice vyhovět je totiž luxus, a luxus = pohodlí. Ergonomické matrace, ušlechtilý textil a senzory ovládané rozptýlené osvětlení jsou základem pro blažené usínání. Když přidáte ještě automatické žaluzie, nebo jiný moderní zatemňovací systém, pozvednete své bydlení na vyšší level. Luxus v ložnici je také dostatek místa. Trend v takovém případě velí umístit postel doprostřed místnosti, nebo alespoň tak daleko od stěny, abychom ji mohli pohodlně ze všech stran obejít.

 

Mobily nechte raději v obýváku

Možná to někdo nerad uslyší, ale sledování televize nebo displeje telefonu těsně před spaním je zlozvyk, který způsobuje poruchy spánku. Obecně lze říci, že světlo displejů aktivuje sítnici a centra bdění v mozku, což posléze brání kvalitnímu a hlubokému spánku až několik následujících hodin. Na doporučení odborníků se odstraňují z ložnice televizory. Nesledujte počítače a ani mobilní telefony, vraťte se ke staré dobré papírové knize.

 

Ložnice_1_Pixabay

 

Textil: tudy z nudy

Povlečení, přehozy, čalounění a tapety nejsnáze a nejrychleji vyměníte za nové a tak se dá říci, že tudy vede cesta z nudy. Výběr ale podřiďte výhradně svému vkusu, nedejte na kamarádku nebo designéra z časopisu a nevybírejte žádné nervující vzory. Na každého působí vzory a barvy jinak, některé vám mohou například asociovat nepříjemné vzpomínky, ačkoli na nich není nic závadného. Řiďte se obecným doporučením – žádné barevné výstřelky a dejte na své vlastní pocity. Kvalitní povlečení z příjemného měkkého materiálu je nutnou podmínkou pohodlného spánku.

 

Červenou už nechci víc a černá se mi protiví...

Klíčem k relaxační atmosféře jsou barvy. Přírodní tóny od smetanově bílé přes béžovou k hnědé a také tmavá zeleň, námořnická modrá nebo šedá navozují klid. Buďte umírnění, trendy směřují k monochromatičnosti s jedním použitým vzorem.

 

zdroj fotografií Pixabay