Schody: 4 typy schodišť do moderních domů

Bydlení ve dvou a více patrech, nebo podlahy ve více úrovních, to vždy znamená použití schodiště. S technickými a prostorovými možnostmi stavby si poradí projektant, my si pojďme udělat názor na různé typy schodišť a designy!

 

schodiště_5

 

Barlinek deska na schody

Na úvod řekněme, že podlahové desky Barlinek mohou být použity i na schodišťové stupně. Doporučujeme celoplošné lepení a zakončení schodovou lištou. Starší zděná nebo betonová schodiště poměrně snadno zrekonstruujeme položením nové krytiny. Podkladové plochy musí být stejně jako podlaha rovné a při pokládce suché. Obložit jde samozřejmě i čelní a ev. boční strana schodů, vypadá to velmi dobře a zakryjí se tím případně drobné nedostatky.

 

Novým domům a bytům sluší lehké schodišťové konstrukce, které jsou moderní a originální. Z materiálů jasně vede kombinace dřeva, skla a hliníku (oceli). Chcete-li se vyhnout robustním těžkopádným řešením, máte na výběr!

 

Třmenové schodiště

Oblíbená pro svůj elegantní a vtipný design jsou tzv. třmenová schodiště, kterým někteří výrobci říkají také kazetová nebo čepová. Jednotlivé stupně jsou kotveny přímo do zdi, na druhé straně jsou spojeny třmeny (čepy), které většinou tvoří jeden celek se zábradlím. Viditelná nosná část chybí. Stupně jsou téměř vždy dřevěné nebo z umělého kamene a zábradlí ocelové. Schody jako by pluly v prostoru.

schodiště_1 

Točité schodiště

Už stavitelé úzkých gotických věží si byli vědomi jednoznačné výhody – zabere ze všech možných řešení nejméně místa. Základem točitého schodiště je středový sloupek ukotvený v podlaze, k němu se váží jednotlivé stupně. Schodiště může mít běžné zábradlí a také může být celé v pouzdře, nejčastěji jde o nějakou formu klece, nebo je pouzdro zděné. Je potřeba zvážit, kdo bude schodiště používat, protože se po něm těžko chodí starým lidem a zbrklé a neposedné děti také často zapomenou, že jsou schody ve středu úzké. Čím větší průměr schodišťové spirály, tím je chůze pohodlnější a bezpečnější.

 

schodiště_2

 

Zavěšené schodiště

Jednotlivé stupně jsou zavěšeny na ocelových táhlech a překrývají se tak, že na jednom táhle visí vždy dva stupně. První a poslední stupeň jsou pevnou součástí podest. Tím se zajistí tuhost schodiště v podélném směru a konstrukce je spolehlivá a stabilní. Stupně se dělají ze dřeva, umělého kamene, nebo mohou být i skleněné. Sklo je ale zrádné, nepořizujte si jej pokud si nejste jisti, že doma nikdo z vás netrpí závratí!

 

Bočnicové schodiště

Hlavní nosný systém zde tvoří schodišťová bočnice ukotvená buď do podlahy a stropu, nebo nosné zdi. Může být zajímavá tvarem i materiálem, nese kromě schodnic i zábradlí a dává více možností pro výběr finální krytiny. V tomto případě to může být i koberec.

 

schodiště_3

Schodiště podle feng shui

Podle čínské filozofie feng shui, která se zabývá organizací bydlení z hlediska proudění energií, by schodiště mělo být ve východní nebo severovýchodní části domu. Nemělo by se ale nacházet přímo proti vstupním dveřím.

 

schodiště_4

 

Pohodlí a bezpečnost především

My, Evropané, máme na všechno normy, tedy i na schodiště. Váš projektant je jistě zohlední, vy neustupujte z požadavků na pohodlí a bezpečnost. Zejména je důležité:

  • Dostatečná šíře, na které se pohodlně minou dva lidé, je nejméně 100 cm.
  • Zábradlí má být ergonomické a z materiálu, který nebude studit do ruky.
  • Schodiště musí být dostatečně osvětlené po celé své délce.
  • Skleněné stupně jsou krásné jen tehdy, když se po nich nebojíte chodit.
  • Pod otevřenými stupni se práší, nemůže tedy pod nimi být kuchyň a ani pohovka.

 

zdroj fotografií Pixabay