Podlahy do dětského pokoje

Přírodní materiály jsou v dětském pokoji snad ještě důležitější než v jiných částech bytu. Dětem chceme vytvořit bezpečné, hygienické a estetické prostředí a víme, že to, jak se dítě v domácím prostředí cítí, má vliv na jeho psychický vývoj, vkus a pozdější vztah k domovu.

 

Na hraní i na spaní

Typicky mají děti v českých domácnostech jen jeden svůj pokoj, který využívají jako místnost na hraní, později učení a zároveň v něm i spí. Kdo je v jiné situaci a zařizuje dětem zvlášť hernu a ložnici, může volit do herny pestřejší vybavení včetně podlahy a ložnici zařídit umírněně v tlumených barvách.

Dřevěné podlahy jsou vhodné pro oba účely, nejsou žádným kompromisem, ale tím skutečně nejvhodnějším materiálem na podlahu dětských pokojů ať už denních nebo nočních.

 

Požadavky na podlahy v dětských pokojích

Pohodlí

Děti si většinou hrají přímo na podlaze, proto je důležité, aby byla podlaha příjemná, neškrábala (jako například jekory), nebyla cítit chemickými výpary z gumy a lepidel atp. Dřevěné podlahy jsou absolutně rovné a beze spár, ekologické a dítě má přímý kontakt s přírodním materiálem.

 

Teplo

Ideální prostředí pro hraní i spánek zajistí podlahové vytápění. Vlažná podlaha je příjemná, když na ní dítě sedí. Pohodlí, které přitom má, má vliv na to, jak dlouho se dokáže na hru soustředit. V neposlední řadě je podlahové vytápění komfortní i z toho důvodu, že nevznikají lokální přetopená místa, jako u radiátorů a tím pádem nevzniká ani vzdušné proudění, kterým by se roznášel prach v místnosti, nemluvě o ušetřeném prostoru.

 

Snadný úklid

Dřevěné podlahy jsou nenáročné na úklid, prach se vysaje nebo vytře vlhkým mopem. Rozlité tekutiny se musí utírat co nejdříve, aby nezatekly mezi spoje podlahových dílů, tady není rozdíl mezi dřevěnými a například laminátovými podlahami. Je rozdíl mezi lakovanými podlahami a olejovanými. Tvrzené laky jsou velmi odolné a je vyloučené, aby se jakákoli nečistota dostala přímo k dřevěnému povrchu.

 

Antialergický povrch

Dřevěné povrchy jsou hypoalergenní, tzn. nejsou provokantem žádné alergické reakce. Snadno se z nich stírá prach, což je důvodem, proč je doporučit do domácností s dětmi alergickými na prach a roztoče.

 

Vysoká estetická úroveň

Bylo by chybou podcenit celkový vzhled dětského pokoje. Je známo, že děti mají rády pestré barvy: oranžová a červená podněcují k vyšší aktivitě, pestré vzory provokují ke kreativitě atd., jistě je na místě zařídit hrací koutek vesele. Ale pokud nechcete mít z dítěte nesoustředěného neurotika, je praktické vybavit pokoj neutrálně a veselé hyper barevné předměty neinstalovat nastálo. Přechodně můžete v hracím koutku položit například koberec se silnicemi, který se dá snadno uklidit a zachovat možnost kdykoli vytvořit v dětském pokoji opět uklidňující a vlídnou atmosféru. K tomu je nejvhodnější přírodní vzor dřeva. Vybraná barva podlahy má vliv i na rozptyl světla v místnosti, světlá dřeva projasní a opticky zvětší i menší pokojíky.

 

Odolnost a životnost

Odolnější jsou spíš dřevěné podlahy s lakovaným povrchem než podlahy ošetřené pouze olejem. Pokud se někde objeví škrábanec, na olejované podlaze stačí jej místně jemně přebrousit, lakovaná podlaha se naproti tomu musí zbrousit a přelakovat v celé ploše.

 

Ideální dětský pokoj

Pokud popustíte uzdu fantazii a zkusíte si představit útulný, pohodlný, a přitom bezpečný dětský pokoj, v němž bude spokojené batole i student, bude vypadat takto:

 

Ideální dětský pokoj má podlahu ze světlého dřeva s přiznanými suky a letokruhy. Přirozený přírodní vzhled je totiž kvalita sama o sobě. Podlahové vytápění příjemně a rovnoměrně prohřívá místnost, v níž nejsou nebezpečné radiátory, o které se batole může při pádu poranit. Podlaha je příjemná pro bosé nohy i nožičky a děti neznají větu: „Neseď na té zemi, nebo nastydneš.“ Útulnost hracího a odpočinkového koutu je dosažena dřevěnými obklady na zdi. Mají stejný vzhled jako podlaha, místnost zateplují opticky i skutečně a děti i dospělí tu tráví svůj čas tak rádi, že neberou jako ústrk ani nařízenou karanténu!

 

Doma je totiž nejlíp.