Posuvné dveře – elegantní řešení do malých bytů

Klasické dveře, které se otevírají v pantech do prostoru, mohou v menších místnostech neprakticky překážet. Tento problém můžete šikovně vyřešit posuvnými dveřmi.

posuvne-dvere-a-drevena-podlaha

 

Závěsné nebo zasouvací do pouzdra

Podle konstrukčního uspořádání se rozlišují dva základní typy. První jsou závěsné s vnější konzolí. Na trhu se nabízejí v různém provedení s rámy i bez. Musí se počítat s tím, že i posuvné dveře mají určité nároky na prostor, i když jiné, než dveře s panty. Vedle vstupního otvoru musí být dostatek místa (tolik, kolik odpovídá šířce dveří), aby bylo dveře kam odsunout.

 

Druhý typ je zasouvací do pouzdra. To bývá zpravidla přizděné ze sádrokartonu. Zasunuté dveře se zcela skryjí a ani závěsný systém není vidět. Jedná se o stavebně i finančně náročnější řešení, které obstojí i v prostředí s vysokými estetickými nároky. Dveře mohou být i dvoukřídlé, takové se uplatní například tam, kde oddělují halu od obývacího pokoje, v salonech apod.

Existuje i speciální řešení, kdy se obě křídla dveří zasouvají na jednu stranu.

 

Samotné křídlo dveří může být z jakéhokoli materiálu: skleněné, dřevěné, dýhované… výběr materiálů i designů je bohatý.

 

Pozor na kvalitu

O budoucí spokojenosti s posuvnými dveřmi velmi rozhoduje kvalita jejich provedení. Jistě vám záleží na tom, aby byl posuv lehký, plynulý a tichý, přitom je zřejmé, že toho není při tíze dveří nikterak snadné dosáhnout. Vždy se při výběru dívejte na každý detail, důležité je precizní zpracování a podmínkou dlouhé životnosti a spolehlivosti jsou také kvalitní materiály.

V případě posuvných dveří 100% platí, že si ušetříte si pozdější zklamání, když se vyvarujete nákupů v čínských e-shopech nebo hobby marketech. Můžete-li navštívit přímo showroom výrobce, kde uvidíte vše na vlastní oči a vyzkoušíte si funkčnost systému, využijte toho. Takovou možnost poskytují například skvěle vybavené showroomy českého výrobce JAP FUTURE.

Doporučujeme nechat si dveře zaměřit přímo na místě od odborné firmy, která zároveň poradí s volbou závěsného systému či pouzdra a bude si vědět rady s jeho estetickým dokončením ve vašem interiéru, vše pak také nainstaluje a za svou práci bude ručit.

 

Shrnovací dveře

Další možností jsou shrnovací dveře, které se po vzoru roletky složí k bočnímu rámu. V tomto případě nemusíte počítat ani s místem pro odsunuté dveře, řešení je prostorově nejúspornější. Co se týče materiálů a vzhledu, jsou shrnovací dveře většinou lamelové nebo koženkové a mohou působit i velmi luxusně.

 

Trendy

Momentálně jsou nejvíce v módě rustikální typy posuvných dveří: dveře z masivního dřeva s přiznanou závěsnou konzolí a co nejnápadnějším kovaným závěsem. Působí trochu jako vrata do venkovských stodol a to je záměr. Celý trend jede na vlně přirozenosti, obdivu ke všemu tradičnímu, venkovskému, přírodnímu a ekologickému. Hodí se ke kartáčovaným podlahám, k podlahám typu selské prkno a všem, které přiznávají svůj přírodní původ třeba spoustou suků.