Šatna

Představte si, jaké by to bylo, kdyby vám doma nepřekážely skříně! Samostatná místnost – šatna, způsobí ve zbytku domu velké kouzlo – vyčaruje uklizený, pohodlný a přehledný interiér bez objemných skříní. Stěny pokojů a chodeb pak poskytnou víc místa třeba na zavěšení obrazů, rodinných či uměleckých fotografií, dekorací. Ušetřený prostor vám dovolí lépe prezentovat svůj styl nebo mít po ruce předměty pro vaše hobby.

šatna4

 

Dispoziční uspořádání

Šatna má být suchý čistý prostor, kam vstupujeme nejčastěji ráno po hygieně, proto by od sebe s koupelnou a ložnicí neměly být daleko. Architekti rádi umísťují vstup přímo z ložnice. Máte-li však děti, které ji také budou využívat, je praktičtější vstupovat do šatny z chodby nebo haly. Je také praktické, když to ze šatny není daleko do místnosti s pračkou a k místu, kde obvykle prádlo sušíte či žehlíte. Počítejte také, že špinavé prádlo a roznošené věci musí být jinde. Vždy musí být oddělena zóna čistého a špinavého prádla!

šatna1_1

 

Světlo, vzduch a vůně levandule

Ideální šatna je co nejvzdušnější, napomáhají tomu otevřené úložné systémy. Důležité je pravidelné větrání a také úklid. Z textilu se, jak víte, dost práší. Nutná je teplá podlaha, na kterou se bude příjemné stoupat naboso, a která se bude snadno uklízet. Doporučujeme neutrální světlá přírodní prkna. K úklidu pak stačí pouze vysavač. A ta levandule v nadpisu? Levandule má prokazatelný repelentní účinek na moly, proto ji doporučujeme. V drogerii vám poradí i jiné přípravky, volte však vždy jednu vůni, směs různých pachů by mohla být nepříjemná i lidem, nejen molům.

 

Osvětlení, zracadla

V šatně musí být dostatek světla. Šatna s oknem je ideál, ale i tak je dobré mít osvětlené i skříně, což se řeší nejčastěji rozvodem bodovek zapuštěných ve stropě. Ale dají se koupit nejrůznější vychytávky, včetně osvětlených šatních tyčí atp. Nejdůležitější je dostatečně osvětlená plocha před zrcadlem . Neumisťujte zrcadlo proti oknu, světlo za vašimi zády by se odráželo více, než váš obraz. Světlo musí vždy dopadat na vás, takže jste-li s oknem v kolizi, je lepší mít zrcadlo PŘED oknem, než PROTI. Také musí být dostatečně velké pro odraz celé postavy a musí před ním být dost místa, nejméně 2 m, abyste se viděli z odstupu. Důležité pro přehledné a praktické uspořádání oblečení jsou úložné šatní systémy. Je jich tolik, že nám vystačí na samostatný článek. ;-)

 

zdroj fotografií Pixabay a Barlinek