Kuchyně. Oddělená, nebo spojená s obývacím pokojem?

V čase velké módy propojených kuchyní a obývacích pokojů jde volání po separátní kuchyni vysloveně proti proudu. My ale doporučujeme všechny klady a zápory zvážit. Možná zjistíte, že vařit v obýváku a klábosit s návštěvou u zapnuté digestoře není až tak komfortní, jak vám interiéroví architekti tvrdí.

kuchyně

Člověk, tvor společenský

Předchozí generace ve starých chalupách trávily všechen čas ve světnici (sednici, seknici aj.) Byla to větší a často jediná obyvatelná a vytápěná místnost v chalupě, chodbou oddělená od hospodářské části domu. Ve světnici stála kamna/pec a odbýval se tam veškerý domácí život od vaření a stolování po drobnou domácí výrobu a spaní. V měšťanských domech a panských sídlech pak byly kuchyně oddělené, a to proto, že v nich pracoval personál. Jiné uspořádání domu souviselo s odlišným životním stylem vyšší společenské třídy. Domy vystavěné v druhé polovině 20. století jakoby napodobovaly život vyšší třídy – místnosti, kde se pracovalo byly oddělené od obývacích pokojů určených k odpočinku, sledování televize apod. Zásadní ovšem bylo, že byty v panelových domech se stavěly malé a malé byly tím pádem i kuchyňky, které namnoze neměly ani okno. Vaření v nich nebylo komfortní.

V současnosti jsou velké propojené prostory naprostý standard. Je to tak v novostavbách a směřuje k nim i každá přestavba ve starším bytě či domě. Jeden z důvodů je nepochybně ten, že se tak ušetří čtvereční metry za příčku a dveře, což zejména při rekonstrukci malých bytů přinese vždy ohromující výsledek v podobě nečekaně velkého vzdušného prostoru. Lépe se najde místo pro jídelní stůl apod. Výsledkem je často hlavní místnost na obdélníkovém půdorysu, kde je u jedné stěny instalovaná kuchyňská linka. Složitější půdorys umožňuje alespoň optické rozdělení kuchyňským ostrůvkem.

Propojení obývacího pokoje a kuchyně má své očekávané benefity, ale zároveň také některé nepohodlné nedostatky.

 

Co je na propojených místnostech skvělé?

  • rodina je více pohromadě,
  • ten, kdo vaří, se může teoreticky účastnit společenského života rodiny, vidí při práci na televizi apod.,
  • větší a vzdušnější prostor,, kde se člověk dobře cítí,
  • ušetřené metry plochy za příčku a dveře.

 kuchyně_2

Některé nepohodlné nedostatky

  • Kuchyňské pachy

Pokud v kuchyni opravdu vaříte, šíří se kuchyňské pachy v celém prostoru. Za určitých okolností to nemusí vadit, ale pokud zrovna nemáte hlad, nebo se něco připálí, je to nepříjemné. Nemluvě o tom, že zřejmě nebude možné vařit, pokud máte zrovna návštěvu, kterou jste neplánovali na jídlo pozvat.

  • Hlučný odsavač par

Jaké pachy? Máte přece digestoř! Musíte mít ale opravdu výkonnou jednotku a přitom pokud možno tichou, aby bylo i při vaření v celém prostoru příjemně. Jinak zkrátka v obýváku hučí odsavač par před obědem i před večeří, nejčastěji o víkendu. A nejsou to zrovna ty chvíle, kdy se děti chtějí dívat na pohádku?

  • Společenský život hospodyňky

Při vaření a zapnuté digestoři bude jen obtížně chytat, co si povídají ostatní o tři metry dál na pohovce, nebo co se děje na obrazovce. Možná by kuchař/ka lépe ocenil/a, kdyby si mohl/a pustit v kuchyni svůj oblíbený podcast. Jenomže nemůže, rušil/a by ty, kteří mají v obývacím pokoji zrovna jinou zábavu.

  • Pořádek za každých okolností

V kuchyni musí být vždy uklizeno a čisto. Nikomu nepodsouváme, že je nepořádník, ale každá návštěva automaticky přijde i do kuchyně a pak i drobky na kuchyňské lince mohou být trapas.

kuchyně_3 

Separátní místnost, do které není vidět, když se to nehodí, má oddělené mikroklima i akustiku má prostě něco do sebe, co myslíte?

zdroj fotografií Pixabay a Barlinek