Světla, lampy, lustry. Jak a čím si svítit v obývacím pokoji

Naprostá většina bytů, které u nás byly za posledních sto let postaveny, a to včetně moderních novostaveb, má elektroinstalaci pro osvětlení místností řešenou jako jeden centrální stropní vývod s jedním vypínačem. :-( Jak to udělat, abychom i přesto docílili světelné pohody při všech domácích činnostech a dokázali vytvořit správnou náladu v každou denní dobu?

 

Centrální stropní světlo

Asi si říkáte co je špatně na lustru uprostřed místnosti? Centrální stropní světlo nezatracujeme, je potřebné, problém je jen v tom, že neměnná intenzita a teplota tohoto osvětlení, pokud je v místnosti jediné, není příliš přirozená. Intenzivní chladnější světlo (teplota chromatičnosti cca 4 000 K) totiž stimuluje k vyšší pracovní aktivitě, zatímco teplejší méně intenzivní světlo (2 700 K) nás tlumí a připravuje na spánek. Z toho důvodu jsou ideální takové lustry, které umožňují měnit intenzitu a teplotu chromatičnosti světla v průběhu večera tak, aby bylo vyhověno našim biorytmům. Potom se budeme doma cítit opravdu dobře.

Barlinek_Casablanca grande

 

Různá svítidla pro různé činnosti

Kromě centrálního osvětlení vždy potřebujeme samostatně osvětlit i pracovní plochy a místa, kde se věnujeme své oblíbené odpočinkové činnosti, přijímáme návštěvy atp. Na pracovní stůl patří stolní lampa. Měla by svítit pravákům zleva a měla by mít sklápěcí rameno, nebo jinou možnost nastavení úhlu osvitu, aby při sezení u stolu nesvítila do očí. Nad pracovní plochou v kuchyni se uplatní například malé zářivky. Ke křeslu, do kterého sedáte s pletením nebo knihou budete chtít nejspíše postavit stojací lampa s příjemným, ale dostatečně silným světlem. Je praktické, pokud je vybavena stmívačem, aby si oči před spaním odpočinuly. Čtecí lampička na nočním stolku je přímo nutnost. Lampy a lampičky většinou rozsvěcíme samostatně z místa, kterému svítí. Instalace v takovém případě spočívá v pouhém zapojení do nejbližší zásuvky. Nevýhodou je velké množství kabelů v místnosti a máme-li k dispozici jen základní elektrorozvody zmíněné v úvodu, nejspíše budeme muset použít rozdvojky do zásuvek.

 

Kouzla s atmosférou

V obývacích pokojích, salonech a ložnicích bychom chtěli mít i rozptýlené nepříliš intenzivní osvětlení, kterým vytvoříme uklidňující a příjemnou náladu. Jak na to? Zvažte co by se vám líbilo:

  • Malá bodová světla do skříněk s průsvitnými dvířky, kde osvětlují například knihovnu nebo suvenýry z cest.
  • Podstropní lišta, která zakrývá rozvod bodových světel osvětlujících strop a poskytujích rozptýlené světlo v části nebo po celé místnosti.
  • Lampy s barevným světlem, nevšedním stínidlem nebo v unikátním designu, které ozvláštní interiér i za denního světla.
  • Designová nástěnná světla, která budou osvětlovat vaše umělecká díla, nebo vrhají zajímavý stín na prázdnou stěnu.

 

Osvětlení

Design

Nestačí, že jsou lustr a lampa funkční, musí mít také odpovídající design. Výběr na trhu je naštěstí obrovský od retro svítidel přes vtipně řešená světla po futuristické hi-tech lampy. Jistě nebude problém vybrat sérii svítidel přesně pro váš interiérový styl.

 

Barlinek_Madeira-grande

 

Ideální případ – projekt osvětlení

Navrhnout správné osvětlení do bytu nebo domu není jednoduchý úkol. Čím větší a členitější interiér, a čím více různých činností musíme doma vykonávat, tím propracovanější osvětlovací systém potřebujeme. Nepodceňujte práci projektanta, který správně navrhne velikost, intenzitu a umístění světel. Pak by se vám nemělo stát, že se rozsvícená lampa leskne v televizní obrazovce atp. V rodinných domech navíc potřebujete i orientační světla na chodbu, vyřešit osvětlení schodišť, zádveří, bazénu, garáže, jeho návaznost atd. Součástí projektu je vždy také optimální umístění vypínačů, případně projekt ovládání na dálku. Není žádnou novinkou, že v chytré domácnosti můžete i světla ovládat přes aplikaci v mobilu.

 

zdroj fotografií Barlinek a Pixabay