Jak na broušení dřevěné podlahy?

Pokud vaše podlaha vykazuje takové známky poškození, které nejdou smýt, je na místě renovace broušením a obnovením povrchové úpravy. V ČR působí nespočet odborných řemeslných firem, které jsou s to tuto práci provést v profesionální kvalitě. Ovšem troufnete-li si sami, není to nic nezvládnutelného. Jak na to?

 

Potřeby k broušení dřevěné podlahy

Nejdůležitější věc, bez níž se neobejdete je podlahová bruska. Dá se bez problémů vypůjčit v některé z půjčoven strojů a nářadí.

Brusky se nabízejí v kotoučovém nebo válcovém provedení a pravděpodobně nevystačíte jen s jedním strojem. K dobroušení rohů a okrajových částí budete potřebovat ještě menší stroj, krajovou brusku.

Půjčte si takové brusky, k nimž jde připojit (nebo je jejich součástí) odsávací systém pro bezprašné broušení.

Hodí se, pokud je stroj vybaven vlastním osvětlením pracovní plochy, zvláště v rozích místnosti to při práci oceníte. Všechny brusky a odsavače mají napájení ze sítě 230 V/60 Hz a mají vyměnitelné brusné nástroje.

Budete potřebovat brusné nástroje různé hrubosti, nejlépe tři od zrnitosti P40 přes střední zrnitost cca P80 po jemnou P120. Množství potřebného brusiva se nedá předem odhadnout. Některé půjčovny však umožňují nepoužité brusivo posléze vrátit.

Doporučujeme při práci používat ochranné pomůcky: respirátor a ochranné brýle proti prachu a sluchátka na ochranu před hlukem.

 

Než začneme

Před začátkem práce vykliďte celou místnost, kde budou práce probíhat, včetně toho, že sundáte obrazy ze stěn. I při použití výkonného odsavače pilin se bude v místnosti prášit. (Při sestavování harmonogramu rekonstrukčních prací proto rozhodně zařaďte malování až po broušení podlahy.)

Odstraňte podlahovou lištu po obvodu místnosti.

 

Broušení lakovaných podlah

Může být, že poškození vaší lakované podlahy nesahají až do dřeva, ale je poškrábaná pouze vrstva laku. V takovém případě samozřejmě není nutné odbrušovat vrstvu dřeva, stačí jen odbrousit lak a podlahu znovu nalakovat.

 

Kartáčovaná podlaha po vybroušení

Přebrousíte-li kartáčovanou podlahu, o efekt plastické struktury tím zřejmě přijdete. Existují ale stroje, pomocí kterých lze tento efekt obnovit, jde o tzv. kartáčovací brusky. Také se dají vypůjčit i pro domácí použití.

 

Obvodová lišta

Podlahovou obvodovou lištu nemá smysl renovovat, pokud je nepoškozená, můžete ji na závěr instalovat zpět. Obvodové lišty Barlinek se připevňují ke zdi pomocí držáků, které by měly na zdi zůstat i po odejmutí lišty. Je možné, že se lišty anebo držáky při snímání poškodí, potom nezbyde, než je nahradit novými.

 

Na co dát pozor při broušení podlahy

Brousicích strojů na podlahy je mnoho typů, vždy se detailně seznamte s jejich obsluhou.

  • Při nasazování či výměně brusného nástroje mějte vždy odpojený síťový kabel.
  • Počítejte s tím, že práce s bruskou vyžaduje určitý grif, stroj má tendence po podlaze „tancovat“. Dejte přitom pozor na síťový kabel, nesmíte jej bruskou přejet nebo přerušit.
  • Začněte brousit nejhrubším nástrojem, druhé broušení proveďte středním brusivem a na závěr přebruste podlahu jemným brusem.
  • Po každém broušení odstraňte z podlahy všechen prach.
  • Pokud je v podlaze hluboké poškození, zaceluje se speciálním tmelem v odstínu podlahy.
  • Po zatmelení je potřeba ještě jedno přeleštění nejjemnějším brusem.

 

Při každém broušení odeberete cca 1 mm nášlapné vrstvy. Podlahy Barlinek můžete takto renovovat dvakrát až třikrát záleží na tloušťce nášlapné vrstvy podlahy a síle zbrusu.

 

Kolik to bude stát?

Kvalitní podlahové brusky jsou drahé, pořizovat si je kvůli domácí rekonstrukci nedává smysl. Půjčovné každého stroje stojí cca 1000 až 2500 Kč denně, přičemž každá půjčovna vyžaduje i vratnou zálohu. Její výše je závislá na ceně stroje, v případě podlahových brusek počítejte s cenou 6 až 20 tisíc Kč za stroj.

Brusivo vás bude stát řádově stokoruny až nižší tisíce (závisle od velikosti broušené plochy).

Už ve fázi přípravy renovace musíte vědět, jakou výslednou povrchovou úpravu zvolíte: lak, nebo olej, a mít renovační prostředek připravený. Postupujte pak podle návodu výrobce. Některé laky vyžadují ještě mezibroušení, v takovém případě byste potřebovali brusku o cca 2 dny déle.

 

Nezapomeňte, že broušení je jen první fáze renovace, poté musí následovat druhý krok – obnovení povrchové úpravy lakem nebo olejem.