Kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek je část mobiliáře stojící uprostřed místnosti, která většinou tvoří přirozený předěl mezi pracovní a jídelní částí kuchyně. Objevuje se v českých domácnostech čím dál častěji a přičítáme to s určitostí jeho praktičnosti. K tomuto řešení rád sáhne každý, kdo má pro něj dost prostoru.

 

Pevný ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek

 

Kuchyňský ostrůvek nemá blokovat komunikační trasy, proto jde vždy o solitér atypických rozměrů vybraný, vyrobený, nebo vybudovaný na míru právě tak, aby se dobře uplatnil v konkrétním interiéru. Nejluxusnější variantou je jistě pevný ostrůvek, ve kterém je zabudovaný dřez nebo sporák. Je to řešení pro velké kuchyně, kde se s takovým uspořádáním počítalo už v projektu, protože je potřeba přivést vodu, odpad ad. do středu místnosti. Na ostrůvku se také přímo nabízí umístění grilu pro příznivce grilování, kteří nechtějí být odkázáni jen na letní sezonu. Je-li v ostrůvku varná zóna, musí být nad ním digestoř a je potřeba vyřešit i další důležité detaily, jako je osvětlení.

 

Mobilní ostrůvek

Na trhu jsou i mobilní ostrůvky s kolečky. Jedná se zpravidla o skříňky na kuchyňské drobnosti vybavené shora jídelní deskou využitelnou také jako odkládací či pracovní. Takové ostrůvky můžeme pootočit, přirazit ke stěně i stěhovat kam je potřeba, třeba na verandu při grilování, pokud to dispozice našich domů umožní.

 

Pracovní i jídelní zóna

Zpravidla je ostrůvek zřetelně rozdělen na pracovní část ze strany kuchyně a jídelní část z obývací, či jídelní strany. Může mít horní desku ve dvou úrovních. Vyšší deska z jídelní strany s barovými židličkami je vysloveně cool. Vytvoří se tak prostor pro snídaně a neformální stolování, kdy jste v pohodlném a komorním kontaktu s tím, kdo právě v kuchyni pracuje. Takové místo si členové domácnosti rychle oblíbí.

 

Úložné prostory

Ostrůvek poskytuje také úložný prostor. Pod jídelní polovinou by měly být skříňky zanořené, aby zbylo dost místa pro pohodlné sezení.

 

Skříňky mívají dvířka s panty nebo posuvná, což se zdá být šikovnější, pokud potřebujete šetřit místo. Vizuálně zajímavé jsou ostrůvky kombinující skříňky a různé poličky. Mějte ovšem na paměti, že u země se více práší a v poličkách se to projeví. Není proto vhodné ukládat tam třeba potraviny.

 

V každém případě je ostrůvek denně využívaný dominantní prvek v kuchyni a pokud o jeho stavbě uvažujete, promyslete jej do posledního detailu.

 

Podlaha kolem kuchyňského ostrůvku

Nejvhodnější podlaha do kuchyně je voděodolná, s pevným odolným povrchem. Když je zároveň krásná je to výhra! Hybridní dřevěné podlahy jsou jedny z nejodolnějších na trhu, přitom pohledová vrstva pod korundovým lakem je tvořena pravou dubovou dýhou. Můžete je položit v celé místnosti obývací pokoj + kuchyně, a to bez dilatačních spár, jsou totiž zároveň velmi rozměrově stálé. Odolnost povrchu oceníte i v místech výstupů z obývacího pokoje na terasu.

 

Dřevěné třívrstvé podlahy Barlinek mohou být samozřejmě položeny i v kuchyni. Podívejte se na naši nabídku podlah do kuchyně. Pokud je ostrůvek pevnou stavební částí, realizuje se podlaha po jeho výstavbě. Hranu mezi podlahou a ostrůvkem designově dotvoří podlahová lišta, která nemusí být nutně stejná jako ta kolem obvodu místnosti. Může být vysoká soklová a mít barvu ostrůvku, nebo být naopak jen nízká a nenápadná. Nezapomeňte, že lišta má kromě estetického i praktický význam – při vysávání či vytírání podlahy zabrání drobným škrábancům na stěně ostrůvku. Pozor prosím dejte tam, kde je ostrůvek pouze kusem nábytku, který nemá pevné místo a počítáte s jeho příležitostným přemísťováním. Pevné nohy podlepte filcovými podložkami a kolečka musí být dostatečně měkká, přímo určená na dřevěnou podlahu.

Kuchyňský ostrůvek_2

zdroj fotografií Pixabay