Stylové bydlení III. Ethno, boho

Ethno (etno) styl

Není neobvyklé, že si cestovatelé, zvláště ti, kteří pobývali v jiné kultuře tak dlouho, že se s ní stihli sžít, přivážejí domů suvenýry, zařizovací předměty, textilie, ale i zvyky, které by chtěli zakomponovat do svého středoevropského bydlení. Ethno styl není snaha vytvořit dokonalou kopii bydlení z jiné kultury, ale spíše dotvoření nálady a kontextu dovezeným trofejím a suvenýrům. Pomáhá v tom promyšlený výběr nábytku, barev a dekorací, kterými proměníme i jinak zcela konvenční interiér.

 

Ethno styl a podlaha Coffee Grande Barlinek:

Ethno styl a podlaha Coffee Molti Barlinek

 

Nakupovat můžete na domorodých trzích, pokud ovšem nějakou příležitost propásnete, není problém dovybavit domácnost v některém speciálně zaměřeném eshopu. Existují i takové, které ručí za autenticitu a dokonce garantují, že část zisků věnují na charitu v místě původu zboží.

Ethno styl je vždy originální. U nás má asi nejvíce lidí vztah k Asii a jejím mírumilovným filozofiím, například buddhismu. Mnoho Evropanů nedá dopustit na čajovou kulturu. Zařídit stylový koutek s posezením na zemi, proutěnými rohožemi a nádobím navíc není příliš náročné. S typickými detaily si jistě každý vyhraje podle svého vkusu: někdo si pořídí japonské miniatury, jiný uklidňující akvárium, které navodí meditační nálady. Zbytek interiéru se dá dovybavit bambusovým nábytkem nebo naopak solitéry z exotických dřev.

 

Domácí čajovna

Domácí čajovna, zdroj Pixabay

zdroj Pixabay

Ať už váš ethno styl stojí na afrických loveckých trofejích, nebo čajové kultuře, vždy budou v základu přírodní materiály a nepostradatelná dřevěná podlaha. Tmavé podlahy vytvoří intimní atmosféru, dovolí vám pohrát si s náladou prostoru, navíc jsou příjemně teplé a vhodné i pro přímé sezení na zemi. Nezapomeňte také, že dřevěnými díly podlah Barlinek si lehce obložíte i stěnu. Takový kout pak může sloužit ke stylové prezentaci ethno dekorací anebo obložením zateplíte stěny, o které pak bude příjemné se opřít.

 

Boho

Z trochu jiného soudku je styl boho, který nevyžaduje typický nábytek ani specifický zařizovací způsob, vystačí si s tím, co je běžné a dostupné a co jste porůznu nashromáždili i třeba po blešácích a bazarech. Pro styl boho je charakteristická určitá ležérní nedbalost, která dělá útulný dojem. Vše se podřizuje pohodlí obyvatel a podporuje pocit, že v žádném případě nejste otrokem své domácnosti, jste tu svobodní a šťastní. Cítíte průnik s filozofií hygge?

Boho dělají doplňky, zejména textilie. Pohovka plná polštářků, teplé deky, závěsy až k zemi. (Mimochodem má tento styl přesah i do módy, kde jej charakterizují volné maxišaty pestrých vzorů, třásně, ponča a etno doplňky.)

Kdybychom měli boho styl popsat jen jedním jediným slovem, bylo by to nejspíše „spontánnost“.

To může být zrádné, neboť i boho bydlení má svá pravidla, především se nesmí podlehnout dojmu, že boho = nepořádek nebo dokonce špína.

Máte-li dřevěnou podlahu, je úklid poměrně snadný, stačí jednou denně pustit robotický vysavač, který sebere prach.

 

Boho styl

Boho bydlení, zdroj Pixabay

zdroj Pixabay