Předsíň

Podceňovaná a přitom veledůležitá místnost v každém domě i bytě je předsíň. Pokud není dost velká nebo dobře uspořádaná, přenáší se nepořádek do dalších částí bytu a tomu bychom pochopitelně rádi zabránili.

 

Najdi dvě stejné

Co se našich předsíní týče, nenajdete dvě stejné a to skoro ani v panelových domech. Po různých přestavbách umakartových jader a rekonstrukcích příček doznaly i typové byty mnoha změn. Ve snaze o efektivnější využití prostoru se měnil počet dveří i velikost předsíně a tak má dnes každý svůj originál. Tím pádem neexistuje ani nábytková řada, která by do většiny předsíní pasovala a každý si tak musí poradit sám buď individuálním výběrem jednotlivých kusů, nebo pomocí nábytku zhotoveného na míru.

 

Co se vejít musí?

V předsíni by měl být v každém případě botník, a to dostatečně velký, aby pojal všechnu obuv všech členů domácnosti. Dále šatní skříň na bundy, kabáty a svrchní ošacení. Někde pak musí být místo na čepice, šátky, pásky, batohy, tašky, kabelky. Dále věšák na svrchníky, které zrovna nosíte a chcete je mít při ruce a… kam dáváte deštníky? Je toho zkrátka dost a to by ještě na zdi mělo zbýt místo na zrcadlo, pro nezbytnou předodchodovou kontrolu.

 

Co by se ještě vejít mělo?

V běžných bytech, které nemají speciální technické místnosti nebo externí komoru, je praktické mít v předsíni místo na předměty související se servisem domácnosti. Jednak úklidové prostředky: kbelík, smeták, vysavač, a pak drobné nářadí a krabici s různými náhradními díly, například žárovkami atp. Kdo bydlí v rodinném domě a má k dispozici více místa, nebo může pro odkládání věcí využít třeba garáž, ten má i volnější ruce v zařizování, obecně ale platí, že místa je skoro vždy méně, než by bylo potřeba.

Předsíň_Pixabay

 

První dojem pro každou návštěvu

Nemá to ta předsíň lehké. Kromě toho, co musí všechno pojmout, je to také ona, která dělá první dojem na všechny naše návštěvy. Měla by být tedy také uklizená a trochu útulná.

 

Nábytek na míru

Před lety naše předsíně opanovaly vestavné skříně na míru a nic lepšího zatím asi nikdo neobjevil. Za posuvnými dveřmi, které mohou být zrcadlové, se pomocí důmyslných výsuvů, výklopů, šuplíků a otočných stojanů uskladní velmi prakticky cokoli. Skříně se vyrábějí v různých designech, většinou je povrch foliovaný a můžete si vybrat prakticky jakoukoli barvu. Pak nic nebrání tomu mít skříň co nejpodobnější podlaze. Takto sjednocený design pomůže udržet dojem uklizené a uspořádané místnosti.

Předsíň_2_Pixabay

Jak chránit podlahu

I v předsíni můžete mít dřevěnou podlahu . Vyberte tvrdou s tvrzeným lakovaným povrchem a chraňte ji před poškozením dvěma jednoduchými triky:

  • Přede dveře rohožku. Před vstupem do bytu by si měl každý pečlivě očistit obuv, aby dovnitř nezanesl drobná zrnka písku a v zimě i posypovou sůl. Zbytky této chemikálie totiž mohou povrch podlahy mírně leptat.
  • Denně zamést nebo vysát. Drobné, ale tvrdé částečky nečistot jsou příčinou mikropoškození na povrchu podlahy, proto je dobré podlahu denně alespoň nasucho uklidit. Kromě toho tím zabráníte roznášení špíny do dalších místností v bytě.

 

Pokud si nejste jisti, že byste udrželi dřevěnou podlahu v zádveří stále čistou, zvolte některou z odolnějších krytin. Nabízí se hybridní dřevěná podlaha s korundovým lakem nebo rigidní vinylová podlaha. Obě jsou voděodolné, tedy ani mokrá obuv je nepoškodí. Vzhled je přitom perfektní a nároky na údržbu téměř žádné.

zdroj fotografií Pixabay