Stylové bydlení I. Vintage, retro, country a chalupářský styl

 Přemýšlíte v jakém stylu zařídit domov? Rozhodující musí být, v čem se dobře cítíte. Máte rádi strohý minimalismus a barevnou střídmost, francouzskou ležérnost, nebo chalupářský vintage styl se spoustou ozdob a krajkových deček? Podívejme se společně na typické znaky současných nejoblíbenějších stylů a především na to, jaké podlahy se k nim nejlépe hodí.

 

Vintage nebo retro?

Někdy se pojmy vintage a retro trochu pletou. Vintage je všechno krásné staré, co přežilo do našich dnů. Bydlíte-li v nábytku po babičce ze 60. let, je to vintage. Zatímco retro jsou nové kousky vyrobené ve starém designu.

vintage-styl

Vintage, ilustrační foto, zdroj Pixabay

 

Vintage

Ne všechno staré je nutně skvělé. Ale některé kousky nábytku stárnou krásně, například venkovské almary, umělecké solitéry jako třeba lustry a svítidla anebo nábytkové stěny, které nesou typické znaky období svého vzniku. Například kuchyňská kredenc ze 30. nebo 40. let je praktický kus, který má dnes na sběratelském trhu cenu zlata.

Jste-li v situaci, kdy měníte podlahu a nechce se vám rozbít genia loci zabydleného, autenticky starého interiéru, je dobrou volbou kartáčovaná podlaha.

Kartáčování je povrchová úprava, při které se mechanicky odře pohledová vrstva pomocí ocelových kartáčů. Docílí se tím toho, že se měkké části dřeva mírně vybrousí, zatímco tvrdší letokruhy a suky zůstanou vystouplé. Povrch je pak nádherně plastický a připomíná stará ošlapaná prkna. Kartáčované podlahy Barlinek jsou vždy buď matně lakované nebo olejované. Široká barevná škála dubového anebo jasanového dřeva vám dovolí zařídit jakýkoli interiér. Do vintage interiérů se hodí také parkety. Pokud uvažujete o pásovém vzoru, nezapomeňte, že máme v nabídce podlahové díly se zkosenými hranami, které po položení vypadají jako masivní prkna.

dubove-parkety-brown-sugar-stromecek

Dubové parkety Brown Sugar

 

Retro

Nejčastěji se retro manifestuje v podobě jednoho výrazného designového kusu nábytku, čalounění, či typicky vzorovaných závěsů v jinak moderním nebo neutrálním interiéru. V současnosti je v módě design 60. a 70. let. Co se podlahy týče, žádný vzor se s tímto nevylučuje, ale nechcete-li rušit jinak výrazné zařízení pokoje, zvolte některou z nenápadnějších barev. Přirozený přírodní odstín bez nápadné kresby s malou sukatostí (filtrujte v menu vlevo na stránce) nebude nadměrně strhávat pozornost a dovolí vyniknout nápadným solitérům.

 

Country styl

Kdo jde ve své lásce k přírodě tak daleko, že si nechá postavit pravý srub z kulatiny, asi si ho nezařídí umakartovým nábytkem a na podlahu nepoloží PVC. Do dřevostaveb, ale i do poctivých kamenných venkovských chalup patří nábytek z masivu, přírodní textil a kůže. K country stylu se hodí potahy z hověziny s chlupem a trofejní kožešiny ve formě předložek i ozdob na stěnách. Jste-li nimrod, budete mít i lustr z paroží. Nesmí chybět masivní kamna na dřevo nebo ještě lépe krb. Přečtěte si, jak se snese dřevěná podlaha s krbovými kamny.

A co podlaha? Jinou než dřevěnou si těžko představit. Musí podpořit celkový syrový dojem. Kartáčované podlahy ve stylu selské prkno mají zkosenou hranu do tvaru „V“, podlaha je pak naprosto věrným základem syrového country či westernového interiéru, protože vypadá jako kdysi masivní prkna. Vyberte sukatou podlahu s výraznou kresbou, mezi velkým výběrem barevných odstínů jistě najdete ten, který se bude hodit ke srubovým stěnám. Pamatujte na to, že je potřeba podlahu položit na spolehlivě rovný, pečlivě zhotovený základ, ideálně z anhydritu nebo betonu.

country-styl

Country styl, zdroj Pixabay

 

Chalupářský styl

Dřevěné barevné okeničky s vyříznutým srdíčkem, naškrobené záclonky a kanafas, sporák na uhlí, spousta sezónního ovoce a voňavé buchty. To jsou naše chalupy, které milujeme, opečováváme a proto do nich investujeme nezřídka všechny výdělky. Ale stojí nám to za to, protože kafe umleté ve starém mlýnku chutná nejlíp v setnici nebo na zahrádce pod jabloní, v paneláku to prostě nikdy nebude ono. Pro chalupáře je namnoze charakteristické především to, že si rádi všechny práce na domě dělají svépomocí. Pokládka podlah Barlinek je poměrně snadná a tak i tímto do celého konceptu zapadne. Přečtěte si na našem blogu článek Jak na pokládku dřevěné podlahy.

Podlaha na chalupě nesmí zapírat, že je ze dřeva. Přiznané suky a kresba jí sluší. Kartáčovaný dub s olejovaným povrchem je dobrá volba, ale než se rozhodnete, prohlédněte si dobře celou nabídku podlah na chalupu a také kategorii selské prkno.