Tapety a stropní lišty

Místnost se čtyřmi bílými stěnami vypadá někdy poněkud fádně. Oživení přinášejí barvy a jejich sympatická alternativa – tapety.

 

Neopakovatelné vzory

Tapety se vyrábějí v tak početných kolekcích, že je krajně nepravděpodobné setkat se v životě s jedním vzorem dvakrát. Jsou cestou k neokoukanému a opravdu originálnímu interiéru. Rozhodně nemusíte mít strach, že právě na tu „svou“ tapetu narazíte o dovolené v hotelovém pokoji nebo u souseda v obýváku, a to ani v případě, že budete mít stejného bytového designéra.

 

Papírové, vliesové, nebo vinylové?

Papír už dávno není jediným používaným materiálem. Moderní jsou tzv. vliesové tapety z netkané textilie, na které se vzor nanáší polyakrylátem. Lícová vrstva může být i vinylová, v tom případě jsou tapety omyvatelné. Snadná údržba a vysoká trvanlivost je předurčuje k použití v koupelnách a více zatěžovaných prostorách.

design-tapety

obr. 1 Design tapety

 

Prostor pro vaši kreativitu

Pokud vás baví vymýšlet si do interiéru různé originální vychytávky, můžete využít i náročnějších služeb digitálních studií, která vytisknou tapetu na zakázku a zároveň umí potisknout i jiné materiály stejným vzorem. Mít vzor z tapety třeba na povlečení, polštářcích nebo závěsech je prostě pecka!

 

Kolik stojí tapety?

Většinou je zvykem tapetovat jen jednu stěnu v místnosti, případně dvě protilehlé. Čím nápadnější vzor, tím je dodržení tohoto pravidla důležitější. Proto je spotřeba tapet poměrně malá a nemusíte se tedy obávat, že příliš zatíží rozpočet.

Ceny nejlevnějších tapet začínají už na 150 Kč za roli, zajímavé designy na omyvatelném materiálu jsou dražší – kolem 400 Kč. Exkluzivní tapety se nabízejí za cenu až 2500 Kč.

stropni-lista

obr.2 Stropní lišta

 

Stropní lišty

Ďábel je v detailu, jak se říká, a v případě barevných nebo tapetovaných stěn spočívá ďáblík v rohovém začištění. U země jsou to podlahové lišty, které kupujete jako součást podlahy, v hraně mezi stěnou a stropem jsou to tzv. stropní lišty. Vybírejte spíše umírněné a nenápadné tvary, pokud tedy nezařizujete zrovna barokní salonek. Stropní lišta je opravdu dost vidět a neměla by poutat víc pozornosti, než jí náleží.