Jak na renovaci či rekonstrukci dřevěné podlahy?

Přemýšlíte o výměně staré dřevěné podlahy? Kdy potřebuje dřevěná podlaha rekonstrukci, kdy renovaci a kdy stačí jen pořádný úklid?

Jak to poznat a jak si poradit?

Dlouho užívané dřevěné podlahy ve starých stavbách vlivem vlhkosti, vinou špatné pokládky, nesprávné údržby nebo jednoduše stářím ztrácejí původní vzhled i dobré užitné vlastnosti. Většinou bývá uživatelům líto celou podlahu vytrhat a nahradit, proto hledají způsoby šetrné renovace, při které by šlo staré dřevo zachránit. Někdy to jde, jindy je na záchranu pozdě.

 

Rekonstrukce

Rekonstrukcí podlahy se myslí kompletní obnova včetně podloží. Jak poznáme, jestli je, nebo není potřeba tak radikální zásah?

Klíčový je úsudek, zda je podloží pod krytinou v pořádku. Bez toho, že bychom část podlahy vytrhali a nahlédli pod ní, to není snadné. Jako první krok však můžeme provést vlastní svépomocnou diagnostiku.

Místnost celou vykliďte, vystěhujte nábytek a podlahu důkladně vyčistěte. Pak se po ní projděte a podrobte ji pečlivé kontrole. Zaměřte se zejména na následující nedostatky, jejichž objevení je vždy indikací k rekonstrukci podlahy vč. podkladu.

 

  • Vrzání za chůze. Hlučnou podlahu, která pod vašimi kroky skřípe a vrže jistě nechcete (a nechtějí ji ani vaši sousedé). Vrzání je zpravidla způsobeno prohýbáním krytiny na nepevném podloží a rozhodně se nespraví žádnou povrchovou úpravou. Pokud však podlaha občas zavrže či zaskřípe a není to pravidlem, jedná se o charakteristický znak dřeva a není důvod k rekonstrukci podlahy.
  • Prohýbání. Pokud se podlahové díly pod vašimi kroky prohýbají, či dokonce prolamují, nebo jsou prohnuté pod nábytkem, je rekonstrukce podloží nutná.
  • Při poklepání na podlahu je slyšet dutý zvuk. Dutiny pod podlahou mohli vyhrabat hlodavci, dutě zní i podlaha napadená dřevokaznou houbou.
  • V místnosti je cítit plíseň, ačkoli na pohled není nikde vidět. Může to být tím, že podlaha plesniví od špatně odizolovaného vlhkého podkladu.
  • Hniloba, dřevokazný hmyz, dřevokazné houby anebo plísně jsou vidět na první pohled.

 

Nejspolehlivěji vám pochopitelně poradí odborná firma.

 

Hnilobami a hmyzem napadená krytina by se měla po vytrhání spálit, aby se škůdci dále nešířili do jiných dřevěných konstrukcí v domě.

Nový podklad musí být řádně izolovaný od případných zdrojů vlhkosti. Z hlediska životnosti je nejstálejší litý anhydritový nebo cementový základ. Doporučujeme nechat jeho zhotovení profesionálům. O tom jak ohlídat zejména dva klíčové parametry – vysušení základu a precizní rovinnost, se dočtete v našich článcích Kdy pokládat podlahy na anhydrit nebo beton a Správné měření rovinnosti podkladu.

V prostorách, kam z různých důvodů nemůžeme lít betonový základ, volíme podloží sypané a podlahová krytina je položena na dřevěném roštu, nebo OSB deskách. Nikdy při rekonstrukcích nepoužívejte části původních roštů, ani zdají-li se vám zdravé a bez známek hniloby. Jako podsyp se stále ještě používá škvára, nebo modernější a v současnosti dobře dostupné lehké keramické kamenivo. Podlahy Barlinek můžete instalovat na OSB desky a to jak plovoucím způsobem, tak lepením.

 

Renovace

Pokud je podloží v pořádku a dřevěná podlaha vykazuje jen povrchové vady, byla by kompletní rekonstrukce kanónem na vrabce.

Pokud jste začali důkladným úklidem, tak jak napovídáme výše, možná jste zjistili, že jdou vady na kráse z dřevěného povrchu smýt. Pokud ne, ale přesto máte podezření, že skvrny či škrábance nesahají do hlubších vrstev dřeva, zkuste ještě jednou důkladný úklid speciálními prostředky na dřevěné podlahy. Zohledněte původní povrchovou úpravu a zvolte koncentrovaný čistící prostředek. Chemie dokáže divy. Vyčištěnou podlahu je pak potřeba povrchově ošetřit některým z k tomu určených prostředků.

Jen pokud se ukáže, že jde opravdu o poškození podlahy či povrchového laku, nezbyde, než důkladnější renovace.

Dřevěné podlahy (ať už mluvíme o historických prknech, parketách, či moderních podlahách Barlinek) se dají renovovat broušením povrchové vrstvy. Podrobný návod najdete v článku Jak na broušení dřevěné podlahy.