Jaký lak na dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy Barlinek jsou lakované vícevrstvým akrylátovým lakem vytvrzeným UV paprsky. Lak velmi účinně chrání dřevěnou horní vrstvu podlahy, při renovaci zpravidla stačí odbrousit jen zbytky laku a poté podlahu znovu nalakovat. K renovaci podlah používejte opět pouze akrylátový (ev. polyuretan-akrylátový) lak na dřevěné podlahy.

 

  • Laky jsou k mání v několika stupních lesku: matné, polomatné nebo lesklé.
  • Dále se liší tvrdostí. Výrobci mají ve zvyku uvádět pouze to, zda jsou laky určeny pro podlahy do více či méně namáhaných prostor.

 

Nanášejí se většinou ve dvou až třech vrstvách s lehkým mezibroušením, ale jednotliví výrobci mohou doporučovat různé postupy, proto vždy pozorně čtěte aplikační návod.

 

Podlaha musí být před lakováním vybroušena až na zdravou vrstvu dřeva, zcela zbavena zbytků starého laku, oleje, vosku, ev. jiných chemických nečistot. Případné spáry zatmelte. Dále musí být čistá (bez prachu) a suchá. Postup broušení jsme popsali v samostatném článku Jak na broušení dřevěné podlahy.

 

Výrobce laku předepisuje pracovní postup a aplikační podmínky.

 

  • Rozsah teplot a vzdušné vlhkosti při práci má být optimálně 18–25 °C a 30–60 %.
  • Časové odstupy mezi jednotlivými nátěry nutné pro správné proschnutí všech složek laku jsou ale různé, podle typu laku (jeho chemického složení).
  • Lak se nanáší válečkem.

 

Často kladené otázky

Když novou lakovanou podlahu po instalaci ještě jednou nalakuji, zvýším tím její tvrdost?

Ne, dodatečným lakováním se tvrdost podlahy nezvýší, naopak se tím změní vzhled podlahy, proto to nedoporučujeme. Až bude po mnoha letech podlaha potřebovat renovaci, obnovíte ji broušením a nanesením nové vrstvy laku.

 

Je nově nalakovaná podlaha ihned pochozí?

Doba schnutí čerstvě nalakované podlahy je závislá na teplotě a proudění vzduchu v místnosti a na typu použitého laku, počítejte však nejméně se třemi dny. Zatížení nábytkem je možné až po cca týdnu až 10 dnech. Doporučujeme podlahu poté ještě pár dní šetřit, nemělo by se na ní ani uklízet. Teprve poté povrch ještě ošetřete ochranným prostředkem.